Vi har længe glædet mig til at fortælle jer om et nyt tiltag: Emilielunden arrangerer en kombineret inspirations-, nydelses- og arbejdsrejse til skønne sydfrankrig!
Prøv at se her! Vil I med?
Den 23. – 29. april 2017 er vi i den vidunderlige middelalderby Tourrettes sur Loup, der ligger i bjergene, ikke langt fra Nice. Det bliver en uge hvor vi skal sy med udsigt til Middelhavet, spise dejlig mad og på ture til et lokalt værksted, museer, en vingård, restauranter, fødevaremarkedet og til Middelhavet for at dyppe tæerne – vi skal rigtig nyde livet!
Der vil være workshop hele ugen, hvor du vil have mulighed for at arbejde med præcis det du har lyst til. Det kunne være grundforme, tilskæring, sy sommerens kjoler, eller vinterens frakke. Eller lade dig inspirere af stemningen til helt nye design og modeller.
Alle kan deltage, der er intet krav om håndværksmæssig kunnen.
Vi skal bo på Auberge du Tourrettes, et dejligt hotel, som vi har helt for os selv i den uge. Emilielundens værksted vil også være rykket dertil med symaskiner osv.
Mange af måltiderne får vi serveret på Auberge des Tourettes, og der vil være “fritid” hvor man selv kan tage på tur, og finde en god restaurant.
Kurset starter søndag den 23. april, hvor vi mødes kl. 13.00, får værelser, spiser frokost, kommer på en lille byvandring, og derefter starter undervisningen.
Der vil være syning og ture næsten hver dag.
Kurset slutter lørdag den 29. april kl. 16.00.
I prisen er inkluderet:
– Undervisning.
– Enkeltværelse eller delt dobbeltværelse
– Dejlig morgenmad hver dag
– Frokost 6 dage
– Aftensmad 3 dage (to retter, drikkelse er ikke inkluderet)
– Kaffe & the
Du skal selv sørge for:
– Flybillet København – Nice t/r
– Transport til hotellet fra Nice, kan være i fælles taxa eller du kan leje en bil i lufthavnen.
Det er selvfølgelig også en mulighed, at køre i bil fra Danmark, og evt. samkørsel.
– Transportudgifter til ture dernede.
– 3 x aftensmad og 1 x frokost
Man skal selv medbringe materialer & sygrej.
Pris:
Delt dobbeltværelse 7.815,-
Enkeltværelse 9.995,-
Lidt om hotellet, byen og omegnen:
Auberge du Tourettes drives af to danskere, som glæder sig til at tage imod os. Det er et nyistandsat hotel, der dufter af lavendel og er i autentisk sydfransk stil. Sidst i september tog vi derned, for at planlægge turen.
Vi lod os helt overrumple af hotellets stemning og af den skønneste udsigt over bjergene og Middelhavet. Om aftenen sad vi på altanen og nød lysene fra Antibes og stjernehimlen, og dagene brugte vi på ture til steder, som vi gerne vil besøge med jer. Blandt andet Antibes , hvor der er det lækreste fødevaremarked, og rundt om hjørnet (med udsigt til det azurblå hav) ligger Picassomuseet.
På turen til Grasse besøgte vu parfumefirmaet Fragonard, hvor vi vil blive introduceret for deres historie.
Og vi besøgte den “økologiske by” Correns med deres dejlige vingård.
Touretttes sur Loup er en smuk lille bjergby med huse, der stammer helt tilbage fra middelalderen. Det er et herligt sted at gå ture, meget Sydfransk og romantisk. Og med mange forskellige restauranter.
Se også:
Facebook: Auberge du Tourrettes
Instagram: @aubergedutourrettes
www.tourrettessurloup.com
Tilmelding senest den 10. februar, hvor depositum på kr. 3500,- skal betales.
Tilmeldingen er bindende. Men tilmeld dig så snart du ved, om du vil med!
Der skal være 9 tilmeldte, hvilket også er det højeste antal deltagere.
Tilmeldinger og spørgsmål sendes til
emilielunden@gmail.com